Паспорт Гадяцького району

Версія для друкуВерсія для друку

ГАДЯЦЬКИЙ РАЙОН

Полтавської області

 

Виконувач обов’язків голови райдержадміністрації

 

Бондаренко Сергій Михайлович (позапартійний)

Голова районної ради

Нікітенко Володимир Павлович

БПП „Солідарність”, дата обрання 12.08.2014, переобрали 18.11.2015)

 

 

Загальні відомості про район

        

Площа – 1,59 тис. кв. км, 18,5 % – ліси.

Кількість населених пунктів – 94, у т.ч. 1 місто Гадяч, 93 – сільські населені пункти.

         Населення – 51068 осіб, у т.ч. міського – 23391 осіб, сільського – 27677 осіб.

 

Об'єднання територіальних громад

На сьогодні в районі діє 5 об’єднаних територіальних громад (в т.ч.: Гадяцька міська ОТГ). 

У 2016 році на території району утворено Сергіївську об’єднану територіальну громаду, до якої ввійшли Сергіївська, Розбишівська та Качанівська сільські ради з загальною кількістю 12 сільських населених пунктів. 11 грудня 2016 року на виборах Сергіївським сільським головою обрано Лідового Ігоря Григоровича.

03.10.2017 утворено Петрівсько-Роменську об’єднану територіальну громаду з центром в с. Петрівка-Роменська, до якої увійшло 10 населених пунктів Петрівсько-Роменської, Ручківської, Березоволуцької та Середняківської сільських рад. 24.12.2017 пройшли перші місцеві вибори голови та депутатів Петрівсько-Роменської ОТГ. Головою об’єднаної територіальної громади стала Бугайова Валентина Петрівна.

Рішенням 35 сесії 7 скликання Краснолуцької сільської ради від 15 травня 2018 року створено Краснолуцьку об’єднану територіальну громаду з центром у с. Красна Лука, до якої ввійшли 18 населених пунктів Сватківської, Римарівської, Гречанівської, Малопобиванської, Краснолуцької сільських рад. 23.12.2018 пройшли вибори голови та депутатів Краснолуцької ОТГ, головою об’єднаної територіальної громади обрано Романенка Віктора Васильовича.

Рішенням 30 сесії 7 скликання Біленченківської сільської ради від 18.09.2018 „Про добровільне приєднання до територіальної громади міста обласного значення” Біленченківська сільська рада приєдналася до м. Гадяч. Утворилася Гадяцька об’єднана територіальна громада.

У вересні 2019 року створено Великобудищанську ОТГ, до складу якої ввійшли населені пункти Великобудищанської (с.Великі Будища), Плішивецької (с.Плішивець, с.Бакути, с.Тимофіївка), Книшівської (с.Книшівка, с.Броварки, с.Дучинці), Мартинівської (с.Мартинівка, с.Морозівщина, с.Могилатів, с.Шадурка, с.Воронівщина, с.Велике) та Бобрицької (с.Бобрик, с.Педоричі) сільських рад. 22 грудня 2019 року відбулися вибори голови та депутатів до п’ятої досить потужної об’єднаної територіальної громади – Великобудищанської.

 

З метою сприяння процесу об’єднання громад члени робочої групи райдержадміністрації впродовж 2019 року брали активну участь у зборах громадян сільських рад району.

Надавалася методична допомога сільським головам з підготовки необхідних документів для здійснення об’єднання згідно з Методикою формування спроможних територіальних громад, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2015 № 214.

 

Суспільно-політична ситуація

 

Дані про районну раду:

кількість депутатів – 34;

склад: БПП „Солідарність” – 14, „Відродження” – 6, „Рідне місто” – 6,

ВО „Батьківщина” – 5, Радикальна партія Олега Ляшка – 3;

голова районної ради – Нікітенко Володимир Павлович.

 

Найактивніші політичні сили: ВО „Свобода”, ВО „Батьківщина”.

Гадяцький район входить до складу ОВО № 151, перемогу на якому на виборах народних депутатів України 2019 року здобув Березін Максим Юрійович.

 

Впливові особи: голова районної ради Нікітенко Володимир Павлович, депутат обласної ради, директор ПАТ „Гадяцьке бурякогосподарство” Сухань Олександр Якович.

 

Впливові представники громадського сектору (громадські організації, об’єднання, товариства, профспілки): Бережний Іван Іванович –пголова районної ради ветеранів, Биченко Віталій Васильович - голова районного добровільного товариства „Союз Чорнобиль”, Різніченко Зоя Олександрівна – голова районної організації інвалідів, Фісун Микола Миколайович – голова районної організації Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів).

 

Найбільші релігійні конфесії і їх керівники: УПЦ, благочинний Гадяцького благочиння, протоієрей Ігор Цебенко, УПЦ КП, протоієрей Стефан Кавчак.

 

Економічний розвиток

Гадяцький район знаходиться в п’ятірці лідерів в області.

Найбільш вагомою галуззю промисловості в районі залишається харчова, що включає в себе виробництво олії, круп'яних культур, хлібопекарських та макаронних виробів, молочних та м’ясних продуктів.

У 2019 році три підприємця з Гадяччини взяли участь у конкурсі «Кращі товари Полтавщини», отримали дипломи, а продукція, яка виготовляється ними, увійшла до новоствореного каталогу під аналогічною назвою «Кращі товари Полтавщини». Це виробники хлібобулочної продукції ФОП І.Опришко (Сергіївська пекарня) та ФОП Я.Цілуйко (Веприцька пекарня), а також виробники молочної продукції - ФГ «Доброкрафт».

Агропромисловий комплекс залишається пріоритетним для Гадяцького району.

В 2019 році із запланованої площі – 47,8 тис.га зібрано урожаю з площі – 47,8 тис.га (100%), отримано валового збору зернових культур – 314,9 тис.тонн при врожайності – 65,8 ц/га. Щодо валового збору зернових Гадяцький район знаходиться на 1-му місці в області. Урожайність на даний час є на 3,0 ц/га вищою середньообласного показника.

У тваринництві простежується зменшення поголів’я свиней на 491 гол., цей показник становить 1 375 гол. У результаті вилучення непродуктивного стада зменшилося поголів’я ВРХ на 4 042 гол., на сьогодні їх 9 550 гол. (4-те місце серед районів області), у тому числі поголів’я корів зменшилося на                  1 567 голів та становить 4 785 гол. (2 місце). Збільшилося лише поголів’я овець на 82 гол. і становить 235 голів.

За 2019 рік простежувалося зниження показника валового виробництва молока на 19,5% (вироблено 31 8476,5 ц). Гадяцький район в обласному рейтингу надоїв та продажу молока посідає 4 місце.

Що стосується виробництва м’яса, то отримано 9 324,7 ц, що на на 4,2% менше за показники минулого року. Реалізовано 25 894,7 ц м’яса, що на 21,8% більше, ніж в аналогічному періоді минулого року.

 

Трудові ресурси:

Станом на І квартал 2020 року на обліку перебуває 1516 зареєстрованих безробітних. Протягом І кварталу 2020 року послугами служби зайнятості скористалося 2157 громадян, що на 13% або 271 особу більше відповідного періоду минулого року.

Зокрема, протягом березня-травня 2020 року, після встановлення карантину, надано статус безробітного 543 особам, що на 139 осіб більше, ніж за відповідний період минулого року (404 особи). При цьому, 73% або395 осіб були звільнені з роботи у період дії карантину.

Середньомісячна заробітна плата 1 працівника за січень-серпень 2019 року становила 8239 грн. (125,1% від відповідного періоду минулого року).

 

 

Гуманітарна сфера

 

Заклади освіти: загальноосвітні школи (без ОТГ) – 12 од.; заклади дошкільної освіти – 17 од. (без ОТГ); ПТУ – 1; ВНЗ – відсутні, обласні санаторні школи-інтернати – відсутні.

Заклади охорони здоров’я: лікарні – 1 од.; амбулаторії – 17 од.; ФАПів – 20 од.; санаторії, пансіонати – відсутні.

Культура: районних будинків культури – 1; сільських будинків культури – 13 (без ОТГ), сільських клубів – 6 (без ОТГ); Центральна районна бібліотека – 1, бібліотека для дітей – 1, сільських бібліотек – 13 (без ОТГ), дитяча музична школа – 1.

У галузі культури району та об’єднаних територіальних громад працюють 253 творчих колективи, 17 з яких мають почесні звання «народний» і «зразковий». Працівниками закладів культури проведено різноманітні заходи: День Соборності України, День героїв Небесної Сотні, обласне Літературно-мистецьке свято «Дивоцвіт Лесиного гаю», День Конституції, День захисту дітей, фестиваль «Підкова козацької слави» та ін.

У Гадяцькій дитячій музичній школі навчаються 602 учнів, 268 - із сільської місцевості.

Туристичні об’єкти: готелі – відсутні; об’єкти культурної спадщини –Гадяцький історико-краєзнавчий музей; „Аптека-музей” в с.Рашівка, „Музей побуту рідного краю” в с.Лисівка, Музей побуту „Історія козацького села Великі Будища”, Зразковий краєзнавчий музей „Історія українського села козацької слави” та Музей основоположника вітчизняного ракетобудування О.Засядька в с.Лютенька, музейна кімната краєзнавчого і етнографічного спрямування в Бобрицькій школі І-ІІ ст., краєзнавчий музей вітчизняної тематики у Веприцькій школі І-ІІІ ст.; музейні кімнати в Книшівській бібліотеці; дитячій бібліотеці та бібліотеці Лесі Українки в м.Гадяч.

17.08.2018 року створено комунальне підприємство „Гадяччина туристична”, основною метою діяльності якого є сприяння розвитку туризму на території району. Підприємством створено туристичні маршрути, у ході яких можна ознайомитися з значним культурним та природно-рекреаційним потенціалом: мальовничим краєвидом, унікальним комплексом пам’яток культурної спадщини та природи, об’єктів природно-заповідного фонду. Потенційні туристи можуть отримати інформацію про туристичні маршрути через інтернет – створено веб-сайт та тематичні сторінки у соціальних мережах для просування туристичних можливостей громади. До масштабних туристично привабливих продуктів району також слід віднести щорічний фестиваль «Підкова козацької слави», етно-рок-фестиваль «Козацька столиця», урочистості з нагоди 170-річчя від дня народження Олени Пчілки та ін.

Основні проблеми району:

  • капітальний ремонт дороги загального користування місцевого значення О 1702366 Білопілля-Терни - Липова Долина-Гадяч;

  • капітальний ремонт дороги загального користування місцевого значення О 1702368 Гадяч-Опішня;

  • капітальний ремонт дороги загального користування місцевого значення О 1702034 Гадяч-Миргород;

  • капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Т-17-05 Лохвиця-Гадяч-Охтирка-КПП»Велика Писарівка»;

  • завершення капітального ремонту мосту через річку Псел у м. Гадяч в 2020 році;

  • реалізація проєкту «Капітальний ремонт приймального відділення КНП «Гадяцька ЦРЛ» за адресою: вул. Лохвицька, 1, м. Гадяч Полтавської області». Вартість робіт за проєктом становить 32062,765 тис. грн.; на капітальний ремонт приймального відділення центральної районної лікарні планується залучити кошти з державного та обласного бюджетів;

  • добудова та введення в експлуатацію трьох нових амбулаторій в с.Петрівка-Роменська, с. Лютенька, с. Великі Будища, будівництво яких розпочалось відповідно до Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2018 року №18.

  • призупинення діяльності аптек ПОКП «Полтавафарм» в Гадяцькому районі (с. Рашівка, с. Сари, с. Римарівка, с. Веприк)

 

 

 

 

 

 

 

Наверх ↑