Паспорт Гадяцького району

Версія для друкуВерсія для друку

ГАДЯЦЬКИЙ РАЙОН

Полтавської області

 

Виконувач обов’язків голови райдержадміністрації

 

Бондаренко Сергій Михайлович (позапартійний)

Голова районної ради

Нікітенко Володимир Павлович

БПП „Солідарність”, дата обрання 12.08.2014, переобрали 18.11.2015)

 

 

Загальні відомості про район

        

Площа – 1,59 тис. кв. км, 18,5 % – ліси.

Кількість населених пунктів – 94, у т.ч. 1 місто Гадяч, 93 – сільські населені пункти.

         Населення – 51068 осіб, у т.ч. міського – 23391 осіб, сільського – 27677 осіб.

 

Об'єднання територіальних громад

На сьогодні в районі діє 5 об’єднаних територіальних громад (в т.ч.: Гадяцька міська ОТГ). 

У 2016 році на території району утворено Сергіївську об’єднану територіальну громаду, до якої ввійшли Сергіївська, Розбишівська та Качанівська сільські ради з загальною кількістю 12 сільських населених пунктів. 11 грудня 2016 року на виборах Сергіївським сільським головою обрано Лідового Ігоря Григоровича.

03.10.2017 утворено Петрівсько-Роменську об’єднану територіальну громаду з центром в с. Петрівка-Роменська, до якої увійшло 10 населених пунктів Петрівсько-Роменської, Ручківської, Березоволуцької та Середняківської сільських рад. 24.12.2017 пройшли перші місцеві вибори голови та депутатів Петрівсько-Роменської ОТГ. Головою об’єднаної територіальної громади стала Бугайова Валентина Петрівна.

Рішенням 35 сесії 7 скликання Краснолуцької сільської ради від 15 травня 2018 року створено Краснолуцьку об’єднану територіальну громаду з центром у с. Красна Лука, до якої ввійшли 18 населених пунктів Сватківської, Римарівської, Гречанівської, Малопобиванської, Краснолуцької сільських рад. 23.12.2018 пройшли вибори голови та депутатів Краснолуцької ОТГ, головою об’єднаної територіальної громади обрано Романенка Віктора Васильовича.

Рішенням 30 сесії 7 скликання Біленченківської сільської ради від 18.09.2018 „Про добровільне приєднання до територіальної громади міста обласного значення” Біленченківська сільська рада приєдналася до м. Гадяч. Утворилася Гадяцька об’єднана територіальна громада.

У вересні 2019 року створено Великобудищанську ОТГ, до складу якої ввійшли населені пункти Великобудищанської (с.Великі Будища), Плішивецької (с.Плішивець, с.Бакути, с.Тимофіївка), Книшівської (с.Книшівка, с.Броварки, с.Дучинці), Мартинівської (с.Мартинівка, с.Морозівщина, с.Могилатів, с.Шадурка, с.Воронівщина, с.Велике) та Бобрицької (с.Бобрик, с.Педоричі) сільських рад. 22 грудня 2019 року відбулися вибори голови та депутатів до п’ятої досить потужної об’єднаної територіальної громади – Великобудищанської.

 

З метою сприяння процесу об’єднання громад члени робочої групи райдержадміністрації впродовж 2019 року брали активну участь у зборах громадян сільських рад району.

Надавалася методична допомога сільським головам з підготовки необхідних документів для здійснення об’єднання згідно з Методикою формування спроможних територіальних громад, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2015 № 214.

 

Суспільно-політична ситуація

 

Дані про районну раду:

кількість депутатів – 34;

склад: БПП „Солідарність” – 14, „Відродження” – 6, „Рідне місто” – 6,

ВО „Батьківщина” – 5, Радикальна партія Олега Ляшка – 3;

голова районної ради – Нікітенко Володимир Павлович.

 

Найактивніші політичні сили: ВО „Свобода”, ВО „Батьківщина”.

Гадяцький район входить до складу ОВО № 151, перемогу на якому на виборах народних депутатів України 2019 року здобув Березін Максим Юрійович.

 

Впливові особи: голова районної ради Нікітенко Володимир Павлович, депутат обласної ради, директор ПАТ „Гадяцьке бурякогосподарство” Сухань Олександр Якович.

 

Впливові представники громадського сектору (громадські організації, об’єднання, товариства, профспілки): Бережний Іван Іванович –пголова районної ради ветеранів, Биченко Віталій Васильович - голова районного добровільного товариства „Союз Чорнобиль”, Різніченко Зоя Олександрівна – голова районної організації інвалідів, Фісун Микола Миколайович – голова районної організації Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів).

 

Найбільші релігійні конфесії і їх керівники: УПЦ, благочинний Гадяцького благочиння, протоієрей Ігор Цебенко, УПЦ КП, протоієрей Стефан Кавчак.

 

Економічний розвиток

За результатами оцінки діяльності райдержадміністрацій за січень-вересень 2019 року Гадяцький район увійшов до трійки найкращих серед районів Полтавської області. За напрямом «Економічна ефективність» район займає 10 місце, «Фінансова самодостатність» - 11-12 місце, «Населення та ринок праці» - 5 м., «Житлово-комунальне господарство» - 9 м., «Доступність та якість послуг у сфері освіти, охорони здоров’я» - 7 м. По доходах місцевих бюджетів (без трансфертів) у розрахунку на одну особу населення Гадяцький район входить в першу трійку кращих, на 1 особу припадає 6999,9 грн.

Роздрібний товарооборот підприємств роздрібної торгівлі без урахування товарообороту фізичних осіб-підприємців за січень-червень 2019 року зменшився і склав 24428,2 тис. грн., що становить 65,3% до відповідного періоду 2018 року.

Найбільш вагомою галуззю промисловості в районі залишається харчова, що включає в себе виробництво олії, круп'яних культур, хлібопекарських та макаронних виробів, молочних та м’ясних продуктів.

У 2019 році три підприємця з Гадяччини взяли участь у конкурсі «Кращі товари Полтавщини», отримали дипломи, а продукція, яка виготовляється ними увійшла до новоствореного каталогу під аналогічною назвою «Кращі товари Полтавщини». Це виробники хлібобулочної продукції ФОП І.Опришко (Сергіївська пекарня) та ФОП Я.Цілуйко (Веприцька пекарня), а також виробники молочної продукції - ФГ «Доброкрафт».

Агропромисловий комплекс залишається пріоритетним для Гадяцького району.

Станом на 10.12.2019 року із запланованої площі – 47,8 тис.га зібрано урожаю з площі – 47,8 тис.га (100%), отримано валового збору зернових культур– 314,9 тис.тонн при врожайності – 65,8 ц/га. По валовому збору зернових Гадяцький район знаходиться на 1-му місці по області. Урожайність в районі на даний час є на 3,0 ц/га вищою середньообласного показника.

В тваринництві спостерігається зменшення поголів’я свиней на 491 гол., даний показник складає 1 375 гол. В результаті вилучення непродуктивного стада, зменшилось поголів’я ВРХ на 4 042 гол., на сьогодні їх 9 550 гол. (4-те місце серед районів області), в т.ч. поголів’я корів зменшилось на 1 567 голів та складає 4 785 гол. (2 місце). Збільшилося лише поголів’я овець на 82 гол. і становить 235 голів.

За 11 місяців 2019 р. спостерігається зниження показника валового виробництва молока на 19,5% (вироблено 31 8476,5 ц). Разом з тим, слід зауважити, що Гадяцький район в обласному рейтингу надоїв та продажу молока займає 4 місце.

Що стосується виробництва м’яса, то отримано 9 324,7 ц, що на на 4,2% менше минулого року. Реалізовано 25 894,7 ц м’яса, що на 21,8% більше, ніж у аналогічному періоді минулого року.

Гуманітарна сфера

 

Заклади освіти: загальноосвітні школи (без ОТГ) – 12 од.; заклади дошкільної освіти – 17 од. (без ОТГ); ПТУ – 1; ВНЗ – відсутні, обласні санаторні школи-інтернати – відсутні.

Заклади охорони здоров’я: лікарні – 1 од.; амбулаторії – 17 од.; ФАПів – 20 од.; санаторії, пансіонати – відсутні.

Культура: районних будинків культури – 1; сільських будинків культури – 13 (без ОТГ), сільських клубів – 6 (без ОТГ); Центральна районна бібліотека – 1, бібліотека для дітей – 1, сільських бібліотек – 13 (без ОТГ), дитяча музична школа – 1.

У галузі культури району та об’єднаних територіальних громад працюють 253 творчих колективи, 17 з яких мають почесні звання «народний» і «зразковий». Працівниками закладів культури проведено різноманітні заходи: День Соборності України, День героїв Небесної Сотні, обласне Літературно-мистецьке свято «Дивоцвіт Лесиного гаю», День Конституції, День захисту дітей, фестиваль «Підкова козацької слави» та ін.

У Гадяцькій дитячій музичній школі навчаються 602 учнів, 268 - із сільської місцевості.

Туристичні об’єкти: готелі – відсутні; об’єкти культурної спадщини –Гадяцький історико-краєзнавчий музей; „Аптека-музей” в с.Рашівка, „Музей побуту рідного краю” в с.Лисівка, Музей побуту „Історія козацького села Великі Будища”, Зразковий краєзнавчий музей „Історія українського села козацької слави” та Музей основоположника вітчизняного ракетобудування О.Засядька в с.Лютенька, музейна кімната краєзнавчого і етнографічного спрямування в Бобрицькій школі І-ІІ ст., краєзнавчий музей вітчизняної тематики у Веприцькій школі І-ІІІ ст.; музейні кімнати в Книшівській бібліотеці; дитячій бібліотеці та бібліотеці Лесі Українки в м.Гадяч.

17.08.2018 року створено комунальне підприємство „Гадяччина туристична”, основною метою діяльності якого є сприяння розвитку туризму на території району. Підприємством створено туристичні маршрути, у ході яких можна ознайомитися з значним культурним та природно-рекреаційним потенціалом: мальовничим краєвидом, унікальним комплексом пам’яток культурної спадщини та природи, об’єктів природно-заповідного фонду. Потенційні туристи можуть отримати інформацію про туристичні маршрути через інтернет – створено веб-сайт та тематичні сторінки у соціальних мережах для просування туристичних можливостей громади. До масштабних туристично привабливих продуктів району також слід віднести щорічний фестиваль «Підкова козацької слави», етно-рок-фестиваль «Козацька столиця», урочистості з нагоди 170-річчя від дня народження Олени Пчілки та ін.

Основні проблеми району:

- незадовільний та аварійний стан покриття автомобільних доріг  загального користування місцевого значення: О 17 02 366 Білопілля-Терни-Липова Долина-Гадяч, О 1702366 Білопілля-Терни-Липова Долина-Гадяч; О 1702368 Гадяч-Опішня, О 1702034 Гадяч-Миргород, О 1702022 Веприк-Бобрик-Педоричі, О 1702021 Хитці-Плішивець, О 1702015 Гадяч-Великі Будища;

- несприятлива цінова політика на продукцію тваринництва, зокрема низькі закупівельні ціни на молоко в населення;

- поводження з твердими побутовими відходами (відсутність коштів на будівництво комплексу з сортування та переробки твердих побутових відходів).

 

 

 

 

Наверх ↑